Results of race Buggyra ZERO Mileage GT CUP race #2 Westhill National

Summary

Position Name Points (Penalty)
1 Isaac Price (IsaacPrice) 446
2 Sami Litmanen (sl10) 432
3 Joni Katila (jsrk) 415
4 Jan Wiechowski (dzban) 412
5 Vytautas Laguckas (excellent15) 407
6 Pauli Peltokangas (Botswanan Salama) 405
6 Niko Puntola (nikopdr) 405
8 Ricardas Petravicius (narkoze) 395
8 Tomáš Stiborek (Tomas Stiborek) 395
10 Martin Kapal (Flame CZE) 394
11 Pedro Picanco (renato.picanco) 388
12 Kaique Piropo (KaiqueBRA) 384
12 Patrick Hall (FalconBridge) 384
14 Henri Virtanen (Rejekt) 382
14 Simonas Šalkauskas (Drifteris) 382
14 Dániel Balla (MandulAA) 382
17 Levente Tóth (l3vo) 379
18 Tomáš Korený (denny12) 378
19 Dawid Góźdź (texxxas) 375
20 Marek Drda (rododendron) 374
21 Radek Loucký (Jimik(CZE)) 371
22 Rony Kronpušs (Eclipsed) 370
23 Jari Katila (jkat) 369
24 M. Oude Vrielink B2R (rc-maus) 367
24 Jaroslav Dohnalík (Fast Jarda) 367
26 Ramon Blauwhoff (ChristijaNL) 366
27 Michal Málek (michal 1279) 365
28 Vít Šalomon (salik1992) 364
29 Alireza ebrahimian (Alireza d1) 362
30 Jefin Jacob (redbot_) 344
31 Tomas Enge (Tomas Enge) 343
32 Jakub Hart (Henk33) 336
33 Bob Vincent (bandwidthbandit) 333
34 David Vrsecky (David Vrsecky) 327
35 Leos Exner (PabusH) 324
36 Pavel Vovesný (Masterful) 320
37 Pavel Loucký (loukota) 317
38 Roman Dujka (Kurt_Kombajn) 316
39 Dan Michl (dmichl) 311
40 Sergey Markin (sarcus) 310 (-5)
40 Pavel Kříž (Bourque44) 310
42 Aliyyah Koloc (prolek8) 304
43 Pavel Knittel (prolek11) 296 (-10)
44 Gábor Gyüre (Viperakecske) 132
45 Rik Kardol (rik97) 126
46 Adam Brown (k_badam) 125
47 Simas Tautkevičius (laoz) 112
48 Téo Calvet (teocalvet) 107
49 Ken Johansen (Ken Johansen) 102
50 Joao Paulo Santos (joaopaulopt) 101
51 Milan Poživil (Milan Pozivil) 100

Division 2 - Qualifying
sarcus - did not use car skin with mandatory elements for the whole event
as this was your first offence we took it easy - penalty of -5 points, regulations could allow us to DQ you from the whole event, please make sure you use a correct skin next time

Division 2 - Endurance
michal 1279 filed a protest against P.Knittel for incident in T1 Divebombing - stewards found the protest valid, imposed -10 points penalty P.Knittel (because VIP driver, he got only -10, otherwise this move in T1 will be penalised with max points)

Results of each round

Hotlap chart 3

Position Name Lap time Split 1 Split 2 Split 3
1 Sami Litmanen (sl10) 00:01:26.30 00:00:31.59 00:00:50.44 00:00:00.00
2 Jan Wiechowski (dzban) 00:01:26.47 00:00:31.49 00:00:50.42 00:00:00.00
3 Vytautas Laguckas (Excellent15) 00:01:26.53 00:00:31.57 00:00:50.48 00:00:00.00
4 Isaac Price (IsaacPrice) 00:01:26.64 00:00:31.63 00:00:50.61 00:00:00.00
5 Pedro Picanco (renato.picanco) 00:01:26.75 00:00:31.52 00:00:50.57 00:00:00.00
6 Joni Katila (jsrk) 00:01:26.77 00:00:31.64 00:00:50.58 00:00:00.00
7 Ricardas Petravicius (narkoze) 00:01:26.77 00:00:31.66 00:00:50.60 00:00:00.00
8 Niko Puntola (nikopdr) 00:01:26.81 00:00:31.62 00:00:50.63 00:00:00.00
9 Gábor Gyüre (Viperakecske) 00:01:26.95 00:00:31.72 00:00:50.70 00:00:00.00
10 Tomáš Stiborek (Tomas Stiborek) 00:01:26.96 00:00:31.72 00:00:50.77 00:00:00.00
11 Pauli Peltokangas (Botswanan Salama) 00:01:26.97 00:00:31.95 00:00:50.86 00:00:00.00
12 Martin Kapal (Flame CZE) 00:01:26.98 00:00:31.73 00:00:50.76 00:00:00.00
13 Adam Brown (k_badam) 00:01:27.14 00:00:31.91 00:00:50.99 00:00:00.00
14 Marek Drda (rododendron) 00:01:27.22 00:00:31.84 00:00:51.00 00:00:00.00
15 Rik Kardol (rik97) 00:01:27.26 00:00:31.65 00:00:50.90 00:00:00.00
16 Levente Tóth (L3VO) 00:01:27.27 00:00:31.74 00:00:50.89 00:00:00.00
17 Simonas Šalkauskas (Drifteris) 00:01:27.27 00:00:31.77 00:00:50.82 00:00:00.00
18 Patrick Hall (FalconBridge) 00:01:27.28 00:00:31.92 00:00:50.93 00:00:00.00
19 Henri Virtanen (Rejekt) 00:01:27.28 00:00:31.90 00:00:50.95 00:00:00.00
20 Kaique Piropo (KaiqueBRA) 00:01:27.29 00:00:31.86 00:00:51.00 00:00:00.00
21 Jaroslav Dohnalík (Fast Jarda) 00:01:27.32 00:00:31.81 00:00:50.89 00:00:00.00
22 Dániel Balla (MandulAA) 00:01:27.34 00:00:31.82 00:00:51.09 00:00:00.00
23 Dawid Góźdź (texxxas) 00:01:27.40 00:00:31.87 00:00:51.06 00:00:00.00
24 M. Oude Vrielink B2R (RC-Maus) 00:01:27.49 00:00:32.18 00:00:51.26 00:00:00.00
25 Jari Katila (jkat) 00:01:27.56 00:00:32.10 00:00:51.51 00:00:00.00
26 Tomáš Korený (Denny12) 00:01:27.71 00:00:31.77 00:00:50.95 00:00:00.00
27 Alireza ebrahimian (alireza d1) 00:01:27.94 00:00:32.13 00:00:51.62 00:00:00.00
28 Radek Loucký (Jimik(CZE)) 00:01:27.96 00:00:32.47 00:00:51.73 00:00:00.00
29 Ramon Blauwhoff (ChristijaNL) 00:01:28.04 00:00:32.04 00:00:51.38 00:00:00.00
30 Vít Šalomon (salik1992) 00:01:28.11 00:00:32.58 00:00:51.78 00:00:00.00
31 Michal Málek (michal 1279) 00:01:28.17 00:00:32.46 00:00:51.65 00:00:00.00
32 Jefin Jacob (redbot_) 00:01:28.62 00:00:32.73 00:00:52.20 00:00:00.00
33 Rony Kronpušs (Eclipsed) 00:01:28.72 00:00:32.36 00:00:51.83 00:00:00.00
34 Simas Tautkevičius (Laoz) 00:01:29.74 00:00:33.08 00:00:52.61 00:00:00.00
35 Bob Vincent (bandwidthbandit) 00:01:29.87 00:00:33.28 00:00:52.81 00:00:00.00
36 Leos Exner (PabusH) 00:01:29.88 00:00:33.48 00:00:53.07 00:00:00.00
37 Jakub Hart (Henk33) 00:01:29.89 00:00:33.17 00:00:52.73 00:00:00.00
38 Pavel Loucký (Loukota) 00:01:29.96 00:00:32.80 00:00:52.87 00:00:00.00
39 Pavel Vovesný (masterful) 00:01:29.98 00:00:33.09 00:00:53.07 00:00:00.00
40 Leo Simoes (Leo Simoes 14) 00:01:30.38 00:00:33.68 00:00:53.44 00:00:00.00
41 Sergey Markin (sarcus) 00:01:30.46 00:00:33.22 00:00:53.25 00:00:00.00
42 Pavel Kříž (Bourque44) 00:01:30.55 00:00:33.42 00:00:53.53 00:00:00.00
43 Roman Dujka (Kurt_Kombajn) 00:01:30.72 00:00:33.30 00:00:53.13 00:00:00.00
44 Dan Michl (dmichl) 00:01:31.93 00:00:33.67 00:00:53.97 00:00:00.00
45 Milan Poživil (Milan Pozivil) 00:01:32.02 00:00:33.92 00:00:54.44 00:00:00.00
46 Ken Johansen (Ken Johansen) 00:01:32.07 00:00:34.16 00:00:54.35 00:00:00.00
47 Walter Lemmens (rockclan) 00:01:32.66 00:00:33.99 00:00:54.39 00:00:00.00
48 Joao Paulo Santos (joaopaulopt) 00:01:40.46 00:00:37.23 00:01:00.63 00:00:00.00
49 Ludvík Štefaník (Ludvik.Stefanik) 00:01:42.24 00:00:38.83 00:01:02.26 00:00:00.00

D1 Endurance Detailed results

Position Name Car Best lap Total time (Penalty) Points
1 Isaac Price (IsaacPrice) XRR 00:01:26.86 01:28:51.49 301
2 Sami Litmanen (sl10) XRR 00:01:27.22 01:29:00.53 290
3 Jan Wiechowski (dzban) XRR 00:01:27.31 01:29:08.52 284
4 Joni Katila (jsrk) XRR 00:01:27.30 01:29:09.02 278
5 Niko Puntola (nikopdr) XRR 00:01:27.66 01:29:22.18 274
6 Pauli Peltokangas (Botswanan Salama) XRR 00:01:27.48 01:29:27.24 270
7 Tomáš Stiborek (Tomas Stiborek) XRR 00:01:27.69 01:29:52.21 266
8 Martin Kapal (Flame CZE) XRR 00:01:27.59 01:29:52.59 264
9 Ricardas Petravicius (narkoze) XRR 00:01:27.65 01:29:56.01 262
10 Henri Virtanen (Rejekt) XRR 00:01:28.10 01:30:15.44 260
11 Kaique Piropo (KaiqueBRA) XRR 00:01:27.83 01:30:20.74 258
12 Vytautas Laguckas (excellent15) XRR 00:01:27.54 01:28:57.04 257
13 Patrick Hall (FalconBridge) XRR 00:01:27.91 01:28:57.11 256
14 Simonas Šalkauskas (Drifteris) XRR 00:01:28.16 01:28:57.64 255
15 Levente Tóth (l3vo) XRR 00:01:27.73 01:29:06.69 254
16 Dániel Balla (MandulAA) XRR 00:01:28.32 01:29:07.13 253
17 Dawid Góźdź (texxxas) XRR 00:01:28.12 01:29:15.54 252
18 Tomáš Korený (denny12) XRR 00:01:27.87 01:29:16.29 251
19 Marek Drda (rododendron) XRR 00:01:28.36 01:29:23.89 250
20 Pedro Picanco (renato.picanco) XRR 00:01:27.31 01:29:34.59 249
21 Jari Katila (jkat) XRR 00:01:28.72 01:29:41.89 248
22 Radek Loucký (Jimik(CZE)) XRR 00:01:28.64 01:29:45.60 247
23 Jaroslav Dohnalík (Fast Jarda) XRR 00:01:28.18 01:30:17.21 246
24 M. Oude Vrielink B2R (rc-maus) XRR 00:01:30.10 01:30:04.13 245
25 Vít Šalomon (salik1992) XRR 00:01:31.60 01:30:07.37 244
26 Ramon Blauwhoff (ChristijaNL) XRR 00:01:28.91 01:29:35.90 243
27 Alireza ebrahimian (Alireza d1) XRR 00:01:28.21 01:29:51.74 242

D1 Sprint Detailed results

Position Name Car Best lap Total time (Penalty) Points
1 Vytautas Laguckas (excellent15) XRR 00:01:27.70 00:07:26.99 150
2 Isaac Price (IsaacPrice) XRR 00:01:27.82 00:07:27.30 145
3 Sami Litmanen (sl10) XRR 00:01:27.59 00:07:28.51 142
4 Pedro Picanco (renato.picanco) XRR 00:01:27.99 00:07:30.71 139
5 Joni Katila (jsrk) XRR 00:01:28.61 00:07:34.12 137
6 Pauli Peltokangas (Botswanan Salama) XRR 00:01:28.77 00:07:36.24 135
7 Ricardas Petravicius (narkoze) XRR 00:01:28.38 00:07:36.71 133
8 Gábor Gyüre (Viperakecske) XRR 00:01:28.72 00:07:37.10 132
9 Niko Puntola (nikopdr) XRR 00:01:28.69 00:07:37.44 131
10 Martin Kapal (Flame CZE) XRR 00:01:28.61 00:07:38.38 130
11 Dániel Balla (MandulAA) XRR 00:01:28.71 00:07:39.09 129
12 Tomáš Stiborek (Tomas Stiborek) XRR 00:01:28.62 00:07:39.72 129
13 Patrick Hall (FalconBridge) XRR 00:01:28.81 00:07:40.31 128
14 Jan Wiechowski (dzban) XRR 00:01:28.59 00:07:42.21 128
15 Simonas Šalkauskas (Drifteris) XRR 00:01:29.52 00:07:43.00 127
16 Tomáš Korený (denny12) XRR 00:01:29.30 00:07:44.19 127
17 Kaique Piropo (KaiqueBRA) XRR 00:01:30.21 00:07:44.32 126
18 Rik Kardol (rik97) XRR 00:01:29.38 00:07:44.66 126
19 Levente Tóth (l3vo) XRR 00:01:29.36 00:07:45.14 125
20 Adam Brown (k_badam) XRR 00:01:28.51 00:07:45.18 125
21 Marek Drda (rododendron) XRR 00:01:29.75 00:07:46.26 124
22 Radek Loucký (Jimik(CZE)) XRR 00:01:30.09 00:07:47.22 124
23 Ramon Blauwhoff (ChristijaNL) XRR 00:01:29.62 00:07:48.44 123
24 Dawid Góźdź (texxxas) XRR 00:01:29.26 00:07:49.47 123
25 M. Oude Vrielink B2R (rc-maus) XRR 00:01:30.89 00:07:51.22 122
26 Henri Virtanen (Rejekt) XRR 00:01:29.17 00:07:52.20 122
27 Jari Katila (jkat) XRR 00:01:30.38 00:07:54.99 121
28 Jaroslav Dohnalík (Fast Jarda) XRR 00:01:30.01 00:07:56.02 121
29 Vít Šalomon (salik1992) XRR 00:01:31.97 00:07:59.79 120
30 Alireza ebrahimian (Alireza d1) XRR 00:01:31.41 00:08:01.83 120
31 David Vrsecky (David Vrsecky) XRR 00:01:31.83 00:08:06.59 119
32 Tomas Enge (Tomas Enge) XRR 00:01:32.13 00:00:00.00 119

D2 Endurance Detailed results

Position Name Car Best lap Total time (Penalty) Points
1 Rony Kronpušs (Eclipsed) XRR 00:01:28.28 01:30:22.92 250
2 Michal Málek (michal 1279) XRR 00:01:28.94 01:31:15.35 240
3 Jefin Jacob (redbot_) XRR 00:01:29.28 01:31:49.58 234
4 Jakub Hart (Henk33) XRR 00:01:30.00 01:30:43.27 228
5 Tomas Enge (Tomas Enge) XRR 00:01:29.99 01:31:49.50 224
6 Leos Exner (PabusH) XRR 00:01:29.99 01:31:49.52 220
7 Bob Vincent (bandwidthbandit) XRR 00:01:30.34 01:30:38.13 216
8 Pavel Loucký (loukota) XRR 00:01:30.59 01:30:59.77 214
9 Sergey Markin (sarcus) XRR 00:01:30.79 01:31:10.82 212
10 Roman Dujka (Kurt_Kombajn) XRR 00:01:30.54 01:31:11.24 210
11 David Vrsecky (David Vrsecky) XRR 00:01:30.22 01:31:18.62 208
12 Dan Michl (dmichl) XRR 00:01:31.64 01:31:19.61 207
13 Pavel Vovesný (Masterful) XRR 00:01:30.52 01:31:34.40 206
14 Pavel Kříž (Bourque44) XRR 00:01:31.37 01:31:45.47 205
15 Pavel Knittel (prolek11) XRR 00:01:32.35 01:30:53.89 204

D2 Sprint Detailed results

Position Name Car Best lap Total time (Penalty) Points
1 Michal Málek (michal 1279) XRR 00:01:29.40 00:07:35.45 125
2 Rony Kronpušs (Eclipsed) XRR 00:01:29.08 00:07:36.09 120
3 Bob Vincent (bandwidthbandit) XRR 00:01:30.13 00:07:43.04 117
4 Pavel Vovesný (Masterful) XRR 00:01:30.47 00:07:49.85 114
5 Simas Tautkevičius (laoz) XRR 00:01:31.04 00:07:50.17 112
6 Jefin Jacob (redbot_) XRR 00:01:29.12 00:07:50.58 110
7 Jakub Hart (Henk33) XRR 00:01:30.59 00:07:52.06 108
8 Téo Calvet (teocalvet) XRR 00:01:30.71 00:07:52.06 107
9 Roman Dujka (Kurt_Kombajn) XRR 00:01:30.14 00:07:56.10 106
10 Pavel Kříž (Bourque44) XRR 00:01:32.83 00:08:03.10 105
11 Dan Michl (dmichl) XRR 00:01:31.77 00:08:03.87 104
12 Leos Exner (PabusH) XRR 00:01:32.20 00:08:09.80 104
13 Pavel Loucký (loukota) XRR 00:01:32.89 00:08:12.29 103
14 Sergey Markin (sarcus) XRR 00:01:32.91 00:08:15.97 103
15 Pavel Knittel (prolek11) XRR 00:01:34.02 00:08:23.59 102
16 Ken Johansen (Ken Johansen) XRR 00:01:35.36 00:08:25.51 102
17 Joao Paulo Santos (joaopaulopt) XRR 00:01:35.55 00:08:26.70 101
18 Aliyyah Koloc (prolek8) XRR 00:01:33.43 00:08:31.86 304
19 Milan Poživil (Milan Pozivil) XRR 00:01:35.46 00:08:34.10 100