Results of race Buggyra ZERO Mileage GT CUP race #3 Kyoto National Rev

Summary

Position Name Points (Penalty)
1 Isaac Price (IsaacPrice) 451
2 Vytautas Laguckas (excellent15) 422
3 Sami Litmanen (sl10) 420
4 Joni Katila (jsrk) 415
5 Jan Wiechowski (dzban) 413
6 William Lima (mailliw) 403
7 Pauli Peltokangas (Botswanan Salama) 401
8 Lukas Žutautas (FasTLT) 390 (-7)
8 Kaique Piropo (KaiqueBRA) 390
10 Tomáš Stiborek (Tomas Stiborek) 384
11 Patrick Hall (FalconBridge) 382
12 Dániel Balla (MandulAA) 381
13 Henri Virtanen (Rejekt) 380
14 Przemysław Wdowiarz (przemek21061995) 377
15 Michal Málek (michal 1279) 376
16 Sean Lee (microspecv) 375
17 Jefin Jacob (redbot_) 373
18 Dawid Góźdź (texxxas) 372
18 Jaroslav Dohnalík (Fast Jarda) 372
18 Vít Šalomon (salik1992) 372
18 Jari Katila (jkat) 372
18 Ricardas Petravicius (narkoze) 372 (-25)
23 Radek Loucký (Jimik(CZE)) 371
24 Simonas Šalkauskas (Drifteris) 370
25 Bob Vincent (bandwidthbandit) 357
26 Pavel Loucký (loukota) 341
27 Roman Dujka (Kurt_Kombajn) 336
28 Pavel Vovesný (Masterful) 334
28 David Vrsecky (David Vrsecky) 334 (-4)
30 Ramon Blauwhoff (ChristijaNL) 328
31 Leos Exner (PabusH) 324
32 Jakub Hart (Henk33) 320 (-6)
33 Milan Poživil (Milan Pozivil) 319
34 Pavel Kříž (Bourque44) 308 (-8)
35 Pedro Picanco (renato.picanco) 251 (-7)
36 Victor Mateus (VictorMateus123) 139
37 Niko Puntola (nikopdr) 131
38 Levente Tóth (l3vo) 129 (-1)
39 Marek Drda (rododendron) 123
40 Tomas Enge (Tomas Enge) 115 (-5)
41 Dan Michl (dmichl) 112
42 Ken Johansen (Ken Johansen) 104
43 Joao Paulo Santos (joaopaulopt) -2 (-2)
44 Adam Brown (k_badam) -5 (-5)

Division 1 - Qualification
Pitexit line crossings (rule 1.6.1), each -1 point:
FasTLT 6x, renato.picanco 5x, l3vo 1x, Tomas Enge 3x, David Vrsecky 2x

Division 1 - Sprint
Pitexit line crossings (rule 1.6.1), each -1 point:
renato.picanco 1x
k_badam -5 points for collison with KaiqueBRA when exiting pits

renato.picanco, k_badam - not classified
it is not allowed to rejoin, point 6. of rules: if the racer is in a hopeless situation, he must, after the whole field passed and at the latest before the leader has arrived, go to spectate or disconnect

Division 1 - Endurance
nikopdr filed a protest against narkoze for incident in L9, turns after 2nd split - protest was found valid, violation of rule 2.10.1, -25 points penalty

Fast Jarda filed a protest against Drifteris for incindent in L46, turn after 2nd split - protest was dismissed, no foul play or intention. Drifteris lost control of his car and sadly crashed into Fast Jarda - racing incident, no further action

Pitexit line crossings (rule 1.6.1), each -1 point:
FasTLT 1x

Pitlane cutting (rule 1.6.4), each -1 point:
renato.picanco 1x

Division 2 - Qualifying
Pitexit line crossings (rule 1.6.1), each -1 point:
Bourque 4x, Henk33 4x, jaolaupt 2x

Division 2 - Endurance
Pitexit line crossings (rule 1.6.1), each -1 point:
Bourque 3x, Henk33 2x, Tomas Enge 1x, David Vrsecky 1x

Pitlane cutting (rule 1.6.4), each -1 point:
Bourque 1x, Henk33 1x, Tomas Enge 1x, David Vrsecky 1x

Results of each round

Hotlap chart

Position Name Lap time Split 1 Split 2 Split 3
1 Sami Litmanen (sl10) 00:01:33.74 00:00:29.13 00:01:03.19 00:00:00.00
2 Isaac Price (IsaacPrice) 00:01:33.80 00:00:29.03 00:01:03.17 00:00:00.00
3 Lukas Žutautas (FasTLT) 00:01:34.01 00:00:29.08 00:01:03.29 00:00:00.00
4 Jan Wiechowski (dzban) 00:01:34.24 00:00:29.17 00:01:03.48 00:00:00.00
5 Joni Katila (jsrk) 00:01:34.25 00:00:29.17 00:01:03.47 00:00:00.00
6 Niko Puntola (nikopdr) 00:01:34.40 00:00:29.16 00:01:03.58 00:00:00.00
7 Victor Mateus (VictorMateus123) 00:01:34.40 00:00:29.21 00:01:03.54 00:00:00.00
8 Ricardas Petravicius (narkoze) 00:01:34.40 00:00:29.30 00:01:03.57 00:00:00.00
9 Vytautas Laguckas (Excellent15) 00:01:34.41 00:00:29.26 00:01:03.53 00:00:00.00
10 Pedro Picanco (renato.picanco) 00:01:34.43 00:00:29.27 00:01:03.61 00:00:00.00
11 Levente Tóth (L3VO) 00:01:34.50 00:00:29.29 00:01:03.66 00:00:00.00
12 William Lima (mailliw) 00:01:34.55 00:00:29.33 00:01:03.71 00:00:00.00
13 Pauli Peltokangas (Botswanan Salama) 00:01:34.55 00:00:29.38 00:01:03.72 00:00:00.00
14 Kaique Piropo (KaiqueBRA) 00:01:34.57 00:00:29.22 00:01:03.52 00:00:00.00
15 Adam Brown (k_badam) 00:01:34.82 00:00:29.37 00:01:03.89 00:00:00.00
16 Henri Virtanen (Rejekt) 00:01:34.85 00:00:29.46 00:01:03.73 00:00:00.00
17 Marek Drda (rododendron) 00:01:34.90 00:00:29.30 00:01:03.95 00:00:00.00
18 Tomáš Stiborek (Tomas Stiborek) 00:01:34.91 00:00:29.31 00:01:03.85 00:00:00.00
19 Simonas Šalkauskas (Drifteris) 00:01:34.96 00:00:29.20 00:01:03.85 00:00:00.00
20 Radek Loucký (Jimik(CZE)) 00:01:35.02 00:00:29.39 00:01:04.06 00:00:00.00
21 Przemysław Wdowiarz (przemek21061995) 00:01:35.04 00:00:29.21 00:01:03.78 00:00:00.00
22 Dániel Balla (MandulAA) 00:01:35.08 00:00:29.42 00:01:04.10 00:00:00.00
23 Rony Kronpušs (Eclipsed) 00:01:35.17 00:00:29.47 00:01:03.92 00:00:00.00
24 Patrick Hall (FalconBridge) 00:01:35.23 00:00:29.40 00:01:04.09 00:00:00.00
25 Dawid Góźdź (texxxas) 00:01:35.24 00:00:29.41 00:01:04.05 00:00:00.00
26 Jaroslav Dohnalík (Fast Jarda) 00:01:35.46 00:00:29.53 00:01:04.38 00:00:00.00
27 Jefin Jacob (redbot_) 00:01:35.47 00:00:29.34 00:01:04.07 00:00:00.00
28 Jari Katila (jkat) 00:01:35.62 00:00:29.64 00:01:04.32 00:00:00.00
29 Vít Šalomon (salik1992) 00:01:35.65 00:00:29.63 00:01:04.27 00:00:00.00
30 Michal Málek (michal 1279) 00:01:35.70 00:00:29.56 00:01:04.42 00:00:00.00
31 Ondřej Tichý (ondra.tichy) 00:01:36.07 00:00:29.41 00:01:04.44 00:00:00.00
32 Pavel Loucký (Loukota) 00:01:36.56 00:00:29.71 00:01:04.87 00:00:00.00
33 Leos Exner (PabusH) 00:01:36.85 00:00:29.99 00:01:05.32 00:00:00.00
34 Pavel Vovesný (masterful) 00:01:36.99 00:00:29.94 00:01:05.19 00:00:00.00
35 Roman Dujka (Kurt_Kombajn) 00:01:37.21 00:00:29.74 00:01:05.21 00:00:00.00
36 Jakub Hart (Henk33) 00:01:37.90 00:00:30.60 00:01:05.44 00:00:00.00
37 Milan Poživil (Milan Pozivil) 00:01:38.55 00:00:30.11 00:01:05.93 00:00:00.00
38 Dan Michl (dmichl) 00:01:38.71 00:00:30.94 00:01:06.51 00:00:00.00
39 Pavel Kříž (Bourque44) 00:01:38.97 00:00:30.78 00:01:06.75 00:00:00.00
40 Bob Vincent (bandwidthbandit) 00:01:39.15 00:00:30.67 00:01:06.91 00:00:00.00
41 Ken Johansen (Ken Johansen) 00:01:40.43 00:00:30.61 00:01:07.56 00:00:00.00

D1 Endurance Detailed results

Position Name Car Best lap Total time (Penalty) Points
1 Isaac Price (IsaacPrice) XRR 00:01:35.06 01:28:45.54 301
2 Vytautas Laguckas (excellent15) XRR 00:01:35.40 01:28:58.43 290
3 Jan Wiechowski (dzban) XRR 00:01:35.30 01:29:05.16 284
4 Sami Litmanen (sl10) XRR 00:01:35.19 01:29:06.44 278
5 William Lima (mailliw) XRR 00:01:35.69 01:29:15.17 274
6 Joni Katila (jsrk) XRR 00:01:35.62 01:29:21.26 270
7 Pauli Peltokangas (Botswanan Salama) XRR 00:01:35.84 01:29:26.75 266
8 Lukas Žutautas (FasTLT) XRR 00:01:35.61 01:29:27.45 264
9 Kaique Piropo (KaiqueBRA) XRR 00:01:35.84 01:29:36.19 262
10 Ricardas Petravicius (narkoze) XRR 00:01:35.64 01:29:38.01 260
11 Pedro Picanco (renato.picanco) XRR 00:01:35.66 01:29:45.26 258
12 Tomáš Stiborek (Tomas Stiborek) XRR 00:01:35.92 01:29:51.00 257
13 Przemysław Wdowiarz (przemek21061995) XRR 00:01:35.73 01:29:52.15 256
14 Dániel Balla (MandulAA) XRR 00:01:36.26 01:29:59.92 255
15 Patrick Hall (FalconBridge) XRR 00:01:36.14 01:30:06.03 254
16 Henri Virtanen (Rejekt) XRR 00:01:36.33 01:30:18.07 253
17 Michal Málek (michal 1279) XRR 00:01:36.81 01:29:13.98 252
18 Jari Katila (jkat) XRR 00:01:36.85 01:29:36.40 251
19 Jefin Jacob (redbot_) XRR 00:01:36.72 01:29:42.78 250
20 Radek Loucký (Jimik(CZE)) XRR 00:01:36.73 01:29:57.89 249
21 Vít Šalomon (salik1992) XRR 00:01:38.20 01:28:57.40 248
22 Jaroslav Dohnalík (Fast Jarda) XRR 00:01:37.13 01:29:07.58 247
23 Dawid Góźdź (texxxas) XRR 00:01:37.12 01:29:31.73 246
24 Simonas Šalkauskas (Drifteris) XRR 00:01:37.49 01:28:46.54 245

D1 Sprint Detailed results

Position Name Car Best lap Total time (Penalty) Points
1 Isaac Price (IsaacPrice) XRR 00:01:35.16 00:08:04.92 150
2 Joni Katila (jsrk) XRR 00:01:35.37 00:08:06.85 145
3 Sami Litmanen (sl10) XRR 00:01:34.98 00:08:06.98 142
4 Victor Mateus (VictorMateus123) XRR 00:01:35.63 00:08:08.87 139
5 Ricardas Petravicius (narkoze) XRR 00:01:35.73 00:08:09.90 137
6 Pauli Peltokangas (Botswanan Salama) XRR 00:01:35.91 00:08:10.98 135
7 Lukas Žutautas (FasTLT) XRR 00:01:35.65 00:08:11.42 133
8 Vytautas Laguckas (excellent15) XRR 00:01:35.31 00:08:12.38 132
9 Niko Puntola (nikopdr) XRR 00:01:35.80 00:08:13.25 131
10 Levente Tóth (l3vo) XRR 00:01:35.94 00:08:14.55 130
11 Jan Wiechowski (dzban) XRR 00:01:36.02 00:08:14.88 129
12 William Lima (mailliw) XRR 00:01:35.90 00:08:15.29 129
13 Kaique Piropo (KaiqueBRA) XRR 00:01:35.95 00:08:16.42 128
14 Patrick Hall (FalconBridge) XRR 00:01:36.19 00:08:16.85 128
15 Tomáš Stiborek (Tomas Stiborek) XRR 00:01:36.16 00:08:17.95 127
16 Henri Virtanen (Rejekt) XRR 00:01:36.34 00:08:19.10 127
17 Dániel Balla (MandulAA) XRR 00:01:36.38 00:08:19.43 126
18 Dawid Góźdź (texxxas) XRR 00:01:36.99 00:08:22.09 126
19 Simonas Šalkauskas (Drifteris) XRR 00:01:36.87 00:08:22.60 125
20 Jaroslav Dohnalík (Fast Jarda) XRR 00:01:37.28 00:08:23.35 125
21 Michal Málek (michal 1279) XRR 00:01:37.32 00:08:27.46 124
22 Vít Šalomon (salik1992) XRR 00:01:38.30 00:08:27.93 124
23 Jefin Jacob (redbot_) XRR 00:01:37.57 00:08:28.13 123
24 Marek Drda (rododendron) XRR 00:01:37.43 00:08:29.10 123
25 David Vrsecky (David Vrsecky) XRR 00:01:38.32 00:08:30.18 122
26 Radek Loucký (Jimik(CZE)) XRR 00:01:37.99 00:08:30.56 122
27 Jari Katila (jkat) XRR 00:01:37.04 00:08:31.31 121
28 Przemysław Wdowiarz (przemek21061995) XRR 00:01:35.89 00:08:34.14 121
29 Tomas Enge (Tomas Enge) XRR 00:01:38.66 00:08:34.16 120
30 Pedro Picanco (renato.picanco) XRR 00:01:35.97 00:09:11.16 0
31 Adam Brown (k_badam) XRR 00:01:35.58 00:09:27.62 0

D2 Endurance Detailed results

Position Name Car Best lap Total time (Penalty) Points
1 Sean Lee (microspecv) XRR 00:01:35.89 01:29:36.17 250
2 Bob Vincent (bandwidthbandit) XRR 00:01:38.01 01:29:38.81 240
3 Pavel Loucký (loukota) XRR 00:01:37.27 01:29:47.44 234
4 Roman Dujka (Kurt_Kombajn) XRR 00:01:36.79 01:29:53.90 228
5 Pavel Vovesný (Masterful) XRR 00:01:37.80 01:30:09.75 224
6 Leos Exner (PabusH) XRR 00:01:38.54 01:29:40.65 220
7 David Vrsecky (David Vrsecky) XRR 00:01:38.47 01:30:26.96 216
8 Milan Poživil (Milan Pozivil) XRR 00:01:40.95 01:31:02.02 214
9 Jakub Hart (Henk33) XRR 00:01:38.73 01:29:40.28 212
10 Pavel Kříž (Bourque44) XRR 00:01:39.36 01:29:37.49 210
11 Ramon Blauwhoff (ChristijaNL) XRR 00:01:36.29 01:10:30.00 208
12 Joao Paulo Santos (joaopaulopt) XRR 00:02:00.00 00:00:00.00 0
13 Tomas Enge (Tomas Enge) XRR 00:01:40.00 00:00:00.00 0

D2 Sprint Detailed results

Position Name Car Best lap Total time (Penalty) Points
1 Sean Lee (microspecv) XRR 00:01:35.92 00:08:10.71 125
2 Ramon Blauwhoff (ChristijaNL) XRR 00:01:37.30 00:08:16.86 120
3 Bob Vincent (bandwidthbandit) XRR 00:01:37.93 00:08:19.67 117
4 Jakub Hart (Henk33) XRR 00:01:39.84 00:08:33.99 114
5 Dan Michl (dmichl) XRR 00:01:40.27 00:08:35.45 112
6 Pavel Vovesný (Masterful) XRR 00:01:38.22 00:08:36.56 110
7 Roman Dujka (Kurt_Kombajn) XRR 00:01:39.63 00:08:37.34 108
8 Pavel Loucký (loukota) XRR 00:01:39.06 00:08:38.63 107
9 Pavel Kříž (Bourque44) XRR 00:01:39.60 00:08:41.82 106
10 Milan Poživil (Milan Pozivil) XRR 00:01:40.83 00:08:46.78 105
11 Leos Exner (PabusH) XRR 00:01:38.46 00:08:50.99 104
12 Ken Johansen (Ken Johansen) XRR 00:01:39.95 00:11:04.05 104